Antalya’da doğdum. Babamın görevi nedeniyle farklı şehirlerde büyüdüm. İlkokulu üç farklı şehirde tamamladım. İlkokul üçüncü sınıftayken memleketim Kayseri’ye yerleştik ve yaklaşık otuz yıldır Kayseri’de yaşıyorum.

1991 yılında ilk defa Mac bilgisayarla tanıştım. Macintosh SE 1/40 siyah beyaz ekran bir bilgisayar almıştı babam. Dizgi ve yazı yazma işleri ile ilgili çalışıyordu bu bilgisayarda. Lise döneminde, dizgi, mizanpaj işleriyle uğraşan işletmelere sık uğruyordum, buralarda yapılan işler ilgimi çekmişti ve 17 yaşımdayken borçlanarak Motorola marka Mac sistem bir bilgisayar alıp dizgi ve mizanpaj türü çalışmalar yapmaya başladım. Bir kaç ay içerisinde daha çok broşür ve afiş tarzı tasarımlarla ilgilenmeye başladım. Mutlu olduğum bir iş yapmaya başlamıştım. O yüzden üniversite için bir gayrette bulunmadım. AÖF İktisat Kamu Yönetimi bölümünü bitirdim. Bugün bu tercihimin doğru mu yanlış mı olduğundan emin değilim.

1999 yılında grafik tasarıma ilk başladığım bilgisayar modeli.
Kendime ait bir fotoğrafım yokmuş arşivimde.
Bu fotoğrafı @aleclikesmacintosh adlı mac modellerine ait fotoğraflar yayımlayan bir instagram sayfasından aldım.

1999’da iş hayatıma kendi iş yerimi kurarak başladım. Bir bilgisayar, ortak kullanılan bir ofis, bir kaç ikinci el masa ve sandalye…
Sıfır sermaye ile kurulan bir iş yeri,  2000 yılında başlayan ortaklıklar,  yeni çalışanlar, ayrılıklar, yeni müşteriler derken 2007 yılına kadar devam ettirdiğimiz Medyagen Reklam ve Prodüksiyon Şirketini kapatarak kısa dönem askerlik yapmak için Mersin’e gittim. 2008 yılının başında askerden döndüğümde, yeniden ajansı kurmak yerine bir süre freelance çalışmaya başladım. Bu süre içerisinde daha önceden çalışmakta olduğum müşterilerime grafik tasarım ve tanıtım işleriyle ilgili çalışmalar yaptım, danışmanlık hizmeti verdim.

Medyagen 2004

2005 yılında fotoğraf çekmeye başladım. Fotoğraf bir tutku olmuştu o zamanlar. Endüstriyel ürün fotoğraflarının dışında doğa ve insan fotoğrafı daha çok ilgimi çekiyordu. Dünyaya farklı bir bakış açısı kazanmıştım fotoğrafla birlikte. Çeşitli yayınlarda ve sergilerde yer alan fotoğraflarım oldu. Bazı yarışmalarda ödül alan fotoğraflarım oldu. Bunlar da bu işin keyifli yönleriydi.

2008 yılında fotoğraf çalışmalarımı stok fotoğraf etrafında yoğunlaştırdım. Bir dönem çok yoğun çalıştığım stok görsel ve vektör çalışmalarına da yine bugünlerde yeniden başlamayı planlıyorum. Stok fotoğraflarımı iStockphoto sayfamdan inceleyebilirsiniz.

2009 yılında bir buçuk sene kadar M Grup Matbaa’da çalıştım. Bu süreçte de öğrenmeye ve öğretmeye gayret ettim. Grafik Tasarım ve Fotoğrafın yanı sıra, web tasarım konusunda da çalışmalar yapmaya başladım. Bu şekilde sabit bir yerde çalışmaya uygun bir yapım olmadığını fark ederek 2010 yılında ayrıldım ve freelance olarak çalışmalarıma devam ettim. Bir yerde çalışmak yerine kendi iş yerimi oluşturmak fikri her zaman vardı. Ancak ticari açıdan zorlu geçen Medyagen süreci bu konuda düşündürüyordu.

2011 yılının sonunda Kilim Mobilya’da Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak çalışmaya başladım. Bu dönemde de çok büyük kazanımlar edindim. Medya Planlama çalışmalarının ağırlıklı olduğu departmanda, kampanya çalışmaları, bayilere yönelik lokal çalışmalar, fuar ve organizasyon çalışmaları, açık hava reklamları ve ulusal medyada yer alan tüm çalışmaların içerisinde aktif olarak bulundum.

Bu yıllarda fotoğraf, ışık, kadraj ve tasarım tecrübesine sahip olmanın büyük avantaj sağladığı 3D modelleme ve görselleştirme ile ilgilenmeye başladım. Video grafik, vektörel animasyon ve sonrasında da 3D animasyon çalışmalarıyla sabit grafiklerin yanında hareketli grafiklerle hem ticari hem de artworks çalışmalar yaptım. Oldukça faydalı ve keyifli bir süreç olmasına rağmen hala tam olarak kendimi ifade edebildiğim yerin burası olmadığını düşünüyordum ve 2015’te, şu an ajans olarak hizmet vermeye devam ettiğimiz markalar arasında olan Kilim Mobilya’dan ayrılarak Magno 360’ı kurdum.

Çalışmalarımız ve ajansımız hakkında bilgi almak için magno.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2013’te Sosyoloji bölümüne kayıt oldum. Ancak işlerin yoğunluğundan dolayı devam edemediğim dönemler oldu. Bu günlerde okula ağırlık verip tamamlamayı düşünüyorum.

Grafik tasarım, 3D, web tasarımı, video grafik, animasyon, fotoğraf gibi alanlarda doğaçlama edindiğim bilgilerle, bugün yeni mezun genç arkadaşlarıma mesleki anlamda katkılar sağlıyorum. Bu bana, para kazanmaktan daha önemli geliyor ve daha fazla mutluluk veriyor.

Bir süredir kapalı olan bu siteyi, zaman zaman bir fotoğraf portfolyosu zaman zaman da çeşitli konularda yazdığım yazılarla yayında tutmuştum. Düzenli olarak içerik sağlayamadığım için kapalı tutuyordum. Koronavirüs salgını nedeniyle evden çalıştığımız bugünlerde, yeniden fırsat bulup ilgilenmeye ve öğretici içerikler oluşturmaya çalışacağım.

Çalışmak bizden, tevfik Allah’tandır.

Muhammet Göktaş
2020